Náš oddíl vznikl v lednu 1972 při tehdejší TJ Vamberk. Historicky prvním předsedou byl Karel Štrégl, po něm se v náčelnickém křesle vystřídali Standa Kysela, Jarda Kocourek a Pepa Janeček. Od roku 1978 do roku 2000 nám šéfoval Láďa Šembera, metodik a dlouholetý motor oddílového dění.
       V začátcích se lezecká činnost soustředila na Prachov, kde zásluhou Franty Doška a Lubomíra Černého vzniklo i pár prvovýstupů. V roce 1974 "Vamberáci" poprvé vyjeli do zahraniční NDR a čtveřice Štrégl, Friml, Kocourek a Šembera úspěšně zlezla věž Barberina s minimem jištění a lanem pěkně "na kšandičky". Od svého vzniku též oddíl pořádal až do rozdělení republiky každoroční lezecké výjezdy do Vysokých Tater. Tam získávali členové oddílu zkušenosti pro své další zájezdy do zahraničních hor.
       V roce 1975 se uskutečnila oddílová expedice Demavend, kdy její členové vystoupili na kavkazský Elbrus, íránský Demavend a řecký Olymp. Ve stejném roce proběhl též oddílový přechod Pirinu a první výstupy v Rile. Bulharské a i rumunské hory se od této doby staly častým cílem členů oddílu a jen málokterý bulhraský horolezec má na svém kontě tolik hodnotných výstupů v Rile jako dvojice Šembera, Friml. Po otevření hranic přišly "konečně" na řadu i Alpy a další světové velehory.
       Ve vysokých horách nejvýše vystoupali Láďa Šembera na Pik Korženěvské (7105m) v Pamíru, nebo Jirka Plocek na Huascarán (6807m).
       Ve středních velehorách naši členové zaznamenali slušnou řádku pěkných úspěchů např. zimní průstup severní stěnou Matterhornu (Plocek, Čížek), přelezení cest Via Ideala (Plocek, Čížek, Šembera) a Moderní časy (Plocek) v jižní stěně Marmolady. Čistě oddílovou akcí byl výstup 1900m vysokou východní stěnou Watzmannu Mnichovskou cestou (Šembera, Šembera ml., Hovad, Šreibr).
       Ani v poslední době nepolevuje aktivita členů v "našich" pískovcových oblastech. Výsledkem, kromě spousty psychických zážitků, je i několik prvovýstupů na Ostaši ať už čistě v oddílové režii nebo s náchodskými přáteli.