ORLICKÉ HORY

Orlické hory nemají skalnaté štíty a dokonce ani výrazné skalní stěny. Ovšem několik nadšenců z našeho klubu se nedávno rozhodlo potvrdit předpoklad, že není hor beze skal a vydali se nějaké ty skály objevit. Brouzdali na běžkách po táhlých zalesněných hřebenech, studovali mapy a turistické průvodce, ptali se dřevorubců a vláčeli se s ranci plnými železa k rulovým šutrům, které posléze prohlásili za horolezecké terény. Někdy také s údivem zjistili, že jsou těsně druzí (asi o 30 let soudě podle stavu ponechaných skob). Výsledky jejich snažení najdete v tomto prozatímním průvodci. Máte-li nějaké informace o provedených výstupech např. na Zemské bráně nebo kdekoli v oblasti Orlických hor, pošlete je prosím na výše uvedené adresy. Rádi je zveřejníme.
Klasifikace výstupů by měla být kompatibilní s klasifikací UIAA, ovšem znáte to, malá oblast, skály daleko od sebe, různí autoři cest. Skalky jsou většinou nízké, takže představu o tom, co vás čeká, si uděláte poměrně dobře i ze země.
Pokud podnikáte prvovýstupy, je jejich styl na vás. Náš klub se snaží cesty tvořit odspodu i za cenu technického lezení a teprve následných čistých přelezů. Rozhodně ale nestojíme o sekání chytů. Hodláte-li osadit fixní jištění, používejte lepené nerezové borháky nebo nýty. Pokud nevíte, kde je koupit, nebo si nejste jisti technologií osazení, raději opět kontaktujte našeho metodika
Velká většina cest vyžaduje schopnost jistit se vklíněnci nebo uzly, takže nádobíčko si raději vezměte s sebou. I když je rula příjemně kompaktní, některé skalky zejména na Zemské bráně občas pustí lokr, a proto vám vřele doporučuji používání dobré přilby (vím, o čem mluvím). Prosím vás o slušné chování k přírodě i místním lidem. Pokud zjistíte, že v cestě hnízdí ptáci (na Zem. bráně například skorec vodní), přejděte tiše k jiné skalce. On vám ten prásk neuteče a chudák pták jinde hnízdit nemůže. Kde je slaňák, tam se i slaňuje! Přeji hezké zážitky při lezení i toulkách relativně nezasaženou přírodou Orlických hor.

Moták

 

Zemská Brána

Okolí Zdobnice

Údolí Říčky

Studenské skály

Mladkov